Úvod > Aktuality > Evropský den proti vloupání 2021

Evropský den proti vloupání 2021

Datum konání:
16.6.2021

v rámci Evropského dne proti vloupání, který letos připadá na středu 16.6.2021, je dobré si připomenou základní pravidla zabezpečení objektů.

LETÁKY

V období od 1. 1. 2021 do 30. 4. 2021 eviduje policie nižší počet případů vloupání do bytů (r. 2021 – 466 případů, stejné období r. 2020 – 687 případů) či rodinných domů (r. 2021 – 667 případů, stejné období r. 2020 – 763 případů).

Obecné rady a doporučení

• Prevence proti vloupání se rozhodně vyplatí, je proto důležité o zabezpečení obydlí přemýšlet ideálně již při jeho výstavbě.
  • Pokud to již není možné, doporučujeme s odborníky konzultovat vhodný systém bezpečnostních prvků pro Váš byt či dům.
  • Kombinovat lze mechanické zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky, bezpečnostní folie apod.) s prvky elektronického zabezpečení s oznamováním například na mobilní telefon (alarmy, kamery atd.).
  • Pokud zvažujete nákup bezpečnostních prvků bez odborné pomoci, rozhodně vždy volte certifikované výrobky.

Při odchodech či odjezdech z domova mějte stále na paměti pár základních pravidel:

1. Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova.
  2. Chraňte své cennosti a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu Vašeho domova.
  3. Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří Vám na něj dohlídnou, pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny.
  4. Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Ale nejdůležitější jsou opatření, která vás nic nestojí - nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné. Nevěřili byste, kolik lidí takto zlodějům i v dnešní době stále ještě svou nedbalostí napomáhá.

Pokud po návratu domů zjistíte, že se k Vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a Vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.

Více informací k zabezpečení svých objektů jsou pro všechny zájemce dostupné v mobilní aplikaci „Zabezpečte se“ nebo na webových stránkách http://www.stopvloupani.cz.

Přeji bezstarostné léto doma i na dovolené